Pozitif Algı

Uyku Bozuklukları

UYKUSUZLUK (İNSOMNİA)
  • Yatağa beraberinizde endişe verici sorunlarınızı götürmek
  • Kafanıza takılan yanlış bir düşünce
  • Gerginlik ya da aşırı yorgunluk
  • Bir hastalıktan dolayı acı ya da rahatsızlık
  • Kötü uyku koşulları
  • Suçluluk duygusu
  • Kötü Alışkanlıklar
  •  

Bazı İnsanlar uykusuzluğu alışkanlık derecesinde yaşarlar. Onlar her gece yatağa yattıklarında uyuyamayacaklarını ve bunun  bir işkence olduğunu bilirler.

 

Uyku merkezlerindeki dikkatli araştırmalar bu insanların aslında gece boyunca çoklu uyku sürelerini gerçekleştirdiklerini ama sorunlarının uykusuzluğa odaklanmak ve uykudaki amnezi olduğunu ortaya koymuştur.

 

Ama bu bilgi insanların kaygısını ve yorgunluğunu azaltmaya yetmez.

 

Bazı uykusuzluk tiplerinde genelde geçmişte yaşanmış bazı olayların uykudan kaçınmada izlenimci bir davranışsal örüntü yarattıkları görülür. Örneğin, sürekli uykuyu bölen tramvatik bir rüyayı tedavi etmek genellikle bir uyku isteksizliğini doğurur. Saldırıya uğramış, kazada yaralanmış ya da bir operasyon sırasında travma durumunda olan insanlar genellikle genel anestezi altında yineleyici uyku esnasında bu deneyimlerinin verdiği sıkıntıdan kurtulurlar. Sonuç olarak bu hastalarda uykularını engelleyen ya da sık sık amnezi ile uyanmalarına sebep olan düzensiz bir alarm sistemi gelişmiştir. Bu amnezi yüzünden de bu bozukluğu düzeltememektedirler.

 

Uykusuzluğun başka sebepleri:

 

Çocukluk travması: (ruhsal ve fiziksel)

Geceleri zalim anne-babalar tarafından dövülme. Bu insanın anlaması gereken şey deneyimin “oraya dönmek ve uykusuna müdahale edilmesine gerek olmadığını” görmektir.

 

Hamilelikteki uykusuzluk:

Bu uykusuzluk doğum sancılarından ya da annenin bebeğine bir şey olabileceği korkusundan kaynaklanmaktadır.

 

Bir akrabanın ciddi hastalığından kaynaklanan uykusuzluk:

Bir akrabanızın gece ölmesi korkusundan kaynaklanan uykusuzluktur.

 

Cinsel tacizden kaynaklanan uykusuzluk:

Bu çocukken uykuda cinsel tacize uğrama sonucu gerçekleşen travmadır. Olay unutulabilir ama ideodinamik farkındalık seviyesinde bu durum kolaylıkla yeniden canlanarak yaş gerilemesiyle birlikte çok önemli bir sorun haline gelebilir.

 

Bu durumda insanın uyuması mümkündür ama hala gelebilecek bir tehlikeye karşı tetikte ve yine böyle bir durumun tekrarlanmasına karşı uyanık olamaya ve ne yapacağını biliyor olmaya bel bağlamıştır.